top of page

4 kroky jak umět používat anglickou gramatiku v řeči

Už jste někdy někomu řekli: umím gramatiku, ale neumím mluvit? Pokud ano, dostali jste se pravděpodobně jen ke kroku č. 2 (dobré zprávy, půlku už máte za sebou). Se svými studenty jsem ráda ve výuce gramatiky ambicióznější – proces učení končí až tím momentem, kdy student gramatiku používá v během mluvení/psaní a to ideálně nejen na našich hodinách.


Jak na to? Budeme potřebovat 4 kroky, odhodlání vyjít ze své komfortní zóny, trocha násilí a dobré zdroje.
1. POROZUMĚNÍ


Prvním krokem je gramatiku pochopit. Angličtina je často jako matika – aplikujete pravidla a principy a víte, ve kterých situacích je použít. S tím Vám pomůže Váš lektor nebo internet, například skvělé vysvětlení gramatiky v češtině Help for English https://www.helpforenglish.cz/gramatika.


Z knížek vřele doporučuju Murphyho, vše vysvětluje ve velmi jednoduché a srozumitelné angličtině a na druhé straně najdete několik cvičení. To nás vede ke kroku č. 2.


2. KONTROLA POROZUMĚNÍ


K dané gramatice si najděte cvičení, mám na mysli různé doplňovačky, skládání vět apod. Mějte poruce klíč k daným aktivitám. Cílem této části je zjistit, jestli jste všechno správně pochopili a umíte teď logicky aplikovat gramatiku ve větách. Spoustu cvičení v kromě zmiňovaném Murphym také najdete např. Tady: https://www.allthingsgrammar.com/.3. APLIKACE V ŘEČI


Je čas říct to nahlas 😊. Řekněme, že se učíme používat budoucí čas going to, abychom uměli mluvit o našich plánech. Ať už jste na lekci nebo sami doma, vyjmenujte svoje plány pro dnešní večer, víkend, prázdniny atd. Řekněte i co neplánujete a zeptejte se ostatních/imaginárního davu na jejich plány.


Cílem této části je zautomatizovat si formu (proto nevynechat zápory a otázky), abychom nad ní dále nemuseli tolik přemýšlet.


4. AUTOMATIZACE V ŘEČI


Přichází na řadu trochu násilí. Bavíte se s ostatními studenty o minulém víkendu? Protlačte tam nově naučenou gramatiku a zeptejte se jich na plány na příští víkend. Vědomě novou gramatiku tlačte do konverzace tak dlouho, než ji jednou použijete automaticky.


Vyžaduje to odvahu vyjít ze své komfortní zóny a nezůstávat pouze se slovíčky a gramatikou, kterou už jsem si jistý. Může to trvat i týdny, těžší gramatika i měsíce. Výsledek ale stojí za to – Vaše angličtina bude znít zas o kus lépe.bottom of page