top of page

Jak nezapomenout slovíčka

Kolik týdnů si pamatujete nová anglická slovíčka? Nebo spíš kolik dnů? Hodin?


Mně se nově naučená slovíčka spolehlivě vykouřila z hlavy vždycky do večera. Za týden už jsem ani nevěděla, že tady nějaká byla. A i když jsem se vyhecovala a slovíčka se poctivě učila každý den, mozek je zařadil do kategorie zopakované a prostě je začal ignorovat. Stalo se vám někdy něco podobného?

Po 15 letech jsem konečně našla řešení, které mi funguje. Řešení v podobě křivky na jednom z nejvíce frustrujícím grafu, který jsem kdy viděla – Ebinghausově křivce zapomínání. Křivka nám říká, že cokoliv nového se naučíme, další den si budeme pamatovat jen z 50%, za týden z 15% a za měsíc? No, hádejte. Vypadá to takto:

Elearning Industry [online]. [cit. 14.11.2019]. Dostupný na https://1url.cz/vMme3

Co teda s tím? Odpovědí je správně načasované opakování. Když si slovíčka v rychlosti zopakuju po dni, kdy jsem se je naučila, pak až po týdnu a pak ještě jedno, ale až po měsíci, tak mám slušnou šanci nejen ušetřit spoustu času,

ale hlavně si je zapamatovat napořád.

Sam. Cambridge Coaching [online]. [cit. 14.11.2019]. Dostupný na https://1url.cz/MMmeF

Zní vám to už více optimisticky? Fajn! Je tu ovšem ještě jeden zádrhel. Chce to systém a silnou vůli. Je opravdu potřeba těch 5 minut pro opakování během dne najít Ať už při ranní kávě, nebo cestou z práce. Tento systém spolehlivě funguje motivovaným jedincům, kteří se chtějí posunout a nebojí se tomu obětovat trocha práce.


Milovníkům aplikací k tomu můžou pomoct apky se slovíčky postavené na principu dobře načasovaného opakování. jako je Memrise, DuoLingo nebo Ankidroid. Tyto aplikace vám připomínají, kdy je co potřeba opakovat.

Za poslední dva měsíce jsem se naučila 500 slovíček. Aktivně. Pro takto načasované opakování se mi taky podařilo nadchnout už několik mých studentů, kteří najednou přestali slovíčka zapomínat. Tomu nejmladšímu je šestnáct, nejstaršímu padesát. Těžko říct, kdo je šikovnější. Moc držím palce i vám, aby to, co se naučíte, už zůstalo ve vaší hlavě napořád!

bottom of page