top of page

Jak porozumět anglickým textům

V patnácti jsem učinila vážné rozhodnutí a to zlepšit svou angličtinu na všech frontách. A protože jsem ráda četla a jediný anglický spisovatel, kterého jsem znala byl Shakespeare, popadla jsem Hamleta a dala se do toho.


Výsledek? Po půl hodině jsem slovník otvírala už po dvacáté, přestože jsem zatím byla na druhém řádku. Tak mě to zdeptalo, že jsem s angličtinou tehdá na dva roky skončila. Frustrovala vás někdy snaha porozumět anglickým textům taky tak moc jak tenkrát mě?
Ještě dlouho potom jsem si neuvědomila, v čem jsem udělala zásadní chybu. Místo abych si zvolila text přiměřený svojí úrovni, tak jsem šáhla po první věci, která mě napadla. Zásadou totiž je, abychom rozuměli 70 – 80% toho, co čteme, protože zbytek potom vyplyne z kontextu. V ideálním případě byste vůbec neměli používat slovník. Nejde to? Zkuste text o jednu úroveň lehčí.


Co mám přesně na mysli texty rozdělených do úrovní? Když máte např. úroveň angličtiny A2, hledejte na internetu nebo v knihkupectví takto označené texty, tedy určené pro úroveň A2.A teď několik praktických tipů, kde číst:


· Pro milovníky knížek: zkuste graded books – zjednodušenou četbu. Jde o útlé knížečky různých žánrů a témat. Najdete je ve všech knihkupectvích a jsou napsané pro každou úroveň zvlášť. Více informací o graded books najdete v článku nadšeného učitele angličtiny Broni: https://brona.cz/jak-cist-anglicky-uz-od-zacatecniku/


· Pro milovníky zpráv a aktuálního dění ve světě: Zkuste Breaking News English: https://breakingnewsenglish.com/. Články o tom, co nového ve světě jsou rozdělené až do šesti úrovní, tak si vyberte tu svoji a můžete se začíst.


· Baví vás čtení textů spojené s cvičením a novými slovíčky? Na internetu najdete nepřeberné množství textů rozdělených do úrovní, moje oblíbená stránka s krátkými texty a spoustou obrázků je British Council: https://learnenglish.britishcouncil.org/skills/reading


· Chcete na čtení jenom něco krátkého? Sledujte na Facebooku nebo Instagramu vaše oblíbené herce, sportovce, kuchaře, prostě kohokoliv, kdo píše příspěvky anglicky.


· Pro vás s úrovní aspoň B1: vyhledávejte na internetu informace v angličtině, nejen si procvičíte jazyk, ale dostanete se i k více zdrojům. Po pár měsících už vás v podstatě ani nenapadne zadat do vyhledávače české slovo.Nácvik porozumění textu v angličtině je jako cvičení v posilovně – začnete od zvedání nejlehčí činky, makáte a jednoho dne uzvednete padesátikilovku jako ten namakaný borec vedle. Rychlost pokroku závisí na tom, na jak dlouho a jak často do posilovny chodíte. Je mnohem jednodušší vytrvat, když vás to baví, když si najdete tu svoji činku, na kterou se těšíte. Nic víc v tom není 😊


bottom of page