top of page

Jak se učit anglicky, i když nemám čas

Už se vám někdy stalo, že jste si plánovali učit se aspoň trochu každý den a na konci týdne jste zjistili, že už ani nevíte, kde máte sešit? Vždycky bylo na práci něco důležitějšího nebo prostě už na konci dne nebyla síla? Mně mockrát a mým studentům taky. Začali jsme společně hledat cestu, jak z toho ven, a tak se naučili studovat „za pochodu“. Učení za pochodu není všespásná záležitost, ale řeší to problém absolutního nedostatku času a výsledkem je kromě pokroku v angličtině taky hodně dobrý pocit sám ze sebe.KROK ČÍSLO 1: Zamyslete se nad svou denní rutinou a udělejte si seznam činností, které nevyžadují velké soustředění. Vyberte ty, při kterých by se dala dělat ještě aktivita navíc, tedy učit se. Můj seznam je: cesty tramvají do centra, chůze na zastávku, mytí zubů, sprchování, čekání ve frontě na šunku v naší jednotě. Půjde vám sangličtina do některé z takových aktivit propašovat?


KROK ČÍSLO 2: Najděte, jaký druh studia můžete během takových činností bez problémů dělat. Zvažte, jestli přitom potřebujete volné ruce – to je pak ideální poslouchat třeba anglický podcast. Cestujete a můžete se při tom dívat do mobilu nebo sešitu? Co zopakovat slovíčka, přečíst si na facebooku o lidech, které sledujete nebo zkontrolovat, co je ve světě nového? Samozřejmě v angličtině.


Já například ve sprše poslouchám krátké TED talks na témata, která mě zajímají a v šalině sleduju videa oblíbených Youtuberů. Důležité: Ať už se rozhodnete pro cokoliv, mělo by to být krátké a zábavné, ať nakonec přece jen nevyhraje okýnko tramvaje nad angličtinou.

KROK Č. 3: Vyzkoušejte, co vám funguje a co zůstane jenom u nápadu. První týden až dva je potřeba na ty fungující věci poměrně usilovně myslet, ať si nezapomenete dát před domem sluchátka do uší a podobně. Pak už to půjde samo.


Zrovna tento týden se vyloženě těšívám na cestu ze zastávky domů, protože tou mě vždycky provází inspirující podcast The Ikonns.


Když si na konci týdne takto strávený čas nad angličtinou sečtete, můžete se dostat na poměrně velký objem času věnovaný učení. Dokázali jste to, každý den jste něco udělali pro svoji angličtinu a přitom neztratili ani trochu vzácného času. Naopak, využili jste jej dvojnásobně.


Držím palce a přeju, ať se pokroky dostaví co nevidět!

bottom of page